Artykuł

Czas na zouka PDF Drukuj Email
Kultura
wtorek, 29 maja 2012 12:10 | Wpisany przez Anna Kucia
W Europie coraz bardziej modny staje się zouk – taniec wywodzący się z wysp Karaibskich. Na Zachodzie, szczególnie we Francji zouk cieszy się popularnością już od lat 80-tych – tam też jest najwięcej szkół tańca, w których można się zouka nauczyć. W Polsce zouk jest jeszcze mało znany, jednak wszystko wskazuje na to, że ma on szansę podbić polskie sceny taneczne.
Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Michaliną Podolską i Kamilem Boreckim – zdobywcami tytułu Mistrzów Świata w zouku, prekursorami i pionierami zouka w Polsce, a na co dzień instruktorami w Studio Tańca Candela w Kielcach.
Krakowska Gazeta Internetowa: Na początek powiedzcie nam kiedy zaczęła się Wasza przygoda z zoukiem? Skąd się wzięło Wasze zainteresowanie tym tańcem?
Nasza fascynacja zoukiem zaczęła się w 2007 roku na Festiwalu Salsy w Warszawie; poszliśmy na zajęcia z ciekawości, chociaż na festiwal przyjechaliśmy tylko dla salsy. Po pół godziny zajęć wyszliśmy zgodnie twierdząc, że to nie dla nas, ale po miesiącu zaczęliśmy interesować się zoukiem oglądając Kadu Pires i Larisse Thayane (pionierów zouka na świecie) na serwisie w internecie... no i postanowiliśmy spróbować jeszcze raz. Nieustannie szkoliliśmy się na kongresach zagranicznych (robimy to zresztą do dziś), a w Polsce zouk po raz pierwszy pokazaliśmy na Festiwalu Bachaturo w Warszawie w 2009 roku.
KGI: Opowiedzcie nam bliżej o tym tańcu – o jego korzeniach, w jaki sposób się go tańczy, co go charakteryzuje?
Zouk jest stylem muzyki i tańca pochodzącym z wysp Guadeloupe, Martinigue i Haiti. W potocznym języku oznacza: „impreza” lub „festiwal”. W Europie najbardziej popularny jest w Hiszpanii, Niemczech i Holandii, ale my sprawiliśmy, że jest również w Polsce. Jest formą bardzo sensualną, zmysłową, wymagającą ogromnej świadomości i giętkości ciała. Taniec ten to przede wszystkim ruchy bioder oraz ramion zsynchronizowane w parze. To płynność ruchów rąk, ramion i nóg, a w szczególności zmysłowe krążenia głowy oraz liczne "head flicks" typowe dla partnerki. Podsumowując zouk jest bardzo zmysłowy i piękny. Może być tańczony przez wszystkich, w każdym wieku i narodowości. Bardzo szybko rośnie jego popularność na całym świecie. Jest romantyczną i magiczną interpretacją słynnej Lambady.
KGI: Jesteście instruktorami w zouk lambada – czy jest to odmiana zouka? Czy są jeszcze jakieś inne style zouka?
Zouk jako styl tańca ma kilka odmian: Zouk Love, Brasilian zouk i Lambazouk, SoulZouk, Neozouk, Lyrical Zouk. My zajmujemy się Zouk Lambadą, bo łączymy czysty zouk i lambadę w jedno - to najczęściej tańczona odmiana.
KGI: Skąd bierze się popularność zouka?
Zouk jest popularny dlatego, że daje tancerzom dużą swobodę i elastyczność, możliwość dostosowania ich stylu tańca do muzyki w danej chwili. Wiele tańców jest ograniczonych do konkretnego stylu muzyki, zouk wydaje się być wyjątkiem. Rytm "doom-chick-chick" nie jest rzadkością i można go znaleźć w wielu stylach muzycznych, takich jak R & B, Reggaeton, HipHop czy Pop. Wszystko to daje tancerzom zouka znacznie szerszy zakres muzyki do tańca, tym samym większą swobodę eksperymentowania i zabawy z rytmem. Prostota rytmu jest atrakcyjna dla tych, dla których rytm salsy jest zbyt niejasny.
KGI: W dniach 21-22 kwietnia 2012 r. w założonym przez Was Studio Tańca Candela w Kielcach odbyły się warsztaty zouka Movimiento Zouk Weekend. Czy możecie powiedzieć coś więcej o tym wydarzeniu? Jak wyglądają takie warsztaty? Dla kogo są głównie skierowane? Czy spotkały się z zainteresowaniem?
Od 2009 roku organizujemy w Polsce warsztaty "Movimiento Zouk". Z roku na rok warsztaty cieszą sie coraz większym zainteresowaniem, ale ta edycja przerosła nasze oczekiwania. Ponad 80 osób z całej Polski - Krakowa, Katowic, Kielc, Gdyni, Torunia, Łodzi, Warszawy, Bielska Białej i Rybnika. Instruktorami tej edycji byli Ludek i Pavla Luźni z Brna. Warsztaty skierowane były do wszystkich, którzy mieli już styczność z tym stylem tańca. Movimiento Zouk ma tylko jeden cel: popularyzacja zouka w Polsce, ma charakter cykliczny i nie wykluczone, że w przyszłości urośnie do rangi kongresu.
KGI: Oprócz tego, że prowadzicie regularne kursy zouka w Kielcach wiele podróżujecie organizując w różnych miastach Polski weekendowe kursy tego tańca. Czy w Krakowie również prowadzicie takie kursy?
Tak, w Krakowie przy współpracy z Anną Stachurską prowadzimy regularne kursy zouk w Szkole Tańca Pade Styl na dwóch poziomach zaawansowania: od podstaw i średniozaawansowany.
KGI: Czy, Waszym zdaniem, zouk ma szansę podbić polskie parkiety?
Oczywiście, że tak. To właśnie się dzieje, z dnia na dzień kolejne osoby odkrywają ten magiczny taniec i dołączają na kursy, warsztaty i festiwale zouk !!!
Dziękujemy za rozmowę.