Wywiad z Michaliną Podolską i Kamilem Boreckim na www.salsowisko.pl
Michalina Podolska i Kamil Borecki to zawodowi tancerze, którzy tańczą ze sobą od 4 lat, a na co dzień są instruktorami w Studio Tańca VERSO w Kielcach. Są prekursorami i pionierami Zouka w Polsce. Zapraszamy do przeczytania wywiadu, który przybliży Wam zarówno ten taniec, jak i Michalinę i Kamila.
Salsowisko: W Polsce chyba już wszyscy wiedzą, że jesteście najlepszą polską parą tańczącą Zouka Brazylijskiego. Chcielibyśmy zapytać kiedy postawiliście swoje pierwsze kroki na parkiecie i kiedy zaczęła się Wasza zabawa z zoukiem?
Michalina i Kamil: Nasze indywidualne przygody z tańcem zaczęły się 15 lat temu. Kamil przez 10 lat zajmował się tańcem towarzyskim, a ja tańcem nowoczesnym.
W 2006 roku spotkaliśmy się w jednej z kieleckich szkół tańca jako instruktorzy i zaczęliśmy swoją przygodę z salsą. Ponieważ zawsze zajmowaliśmy się tańcem turniejowym, postanowiliśmy spróbować swoich sił w turniejowych kategoriach Tańców Par. Przez 3 lata reprezentowaliśmy Kielce i Polskę na organizowanych przez Światową Organizację Tańca Mistrzostwach Polski, Europy i Świata w Salsie i Bachacie. Zdobyliśmy m.in. dwukrotnie Mistrzostwo Polski w Bachacie, dwukrotny srebrny medal w Salsie L.A na Primavera Salsa Open, a także Vice Mistrzostwo Świata w Salsie i Bachacie na Pucharze Świata w Moskwie.
W 2007 roku na Warszawskim Festiwalu Salsy po raz pierwszy spotkaliśmy się z zoukiem. Bardzo nam się spodobał i postanowiliśmy zainwestować w szkolenia za granicą. W 2008 roku w Austrii odbyły się Mistrzostwa Świata w Zouk Lambada. Wystarowaliśmy i wygraliśmy. Od tamtej pory specjalizujemy się w zouku jako jedyni w Polsce. Występujemy na festiwalach salsy, bachaty i kizomby, ale też prowadzimy szkolenia w wielu polskich miastach. Nasz kalendarz jest zawsze bardzo napięty, ale daje nam to ogromną satysfakcję i mamy nadzieję na popularyzację zouka w Polsce.
Salsowisko: Zouk coraz śmielej wchodzi na polskie parkiety. Co takiego jest w tym tańcu, że ludzie chcą się go uczyć i tańczyć ?
Michalina i Kamil: Zouk jest magiczny. Urzeka płynnością ruchu i nietypowością. Jest formą bardzo sensualną, zmysłową, wymagającą ogromnej świadomości i giętkości ciała.
Salsowisko: Dość często podróżujecie po kraju i świecie. Czym różnią się polscy tancerze od tancerzy z Europy/świata ?
Michalina i Kamil: Tak naprawdę to niczym się nie różnią. Wszystkich nas łączy wspólna pasja do tańca i to jest najważniejsze.
Salsowisko: Jaki wyjazd wspominacie najlepiej i dlaczego?
Michalina i Kamil: Wszystkie nasze wyjazdy były wyjątkowe. To wspaniała okazja do nawiązania kontaktów i wspólnej integracji w tańcu.
Salsowisko: Wyjaśnijcie nam proszę, jaka jest różnica między LambaZoukiem a Zoukiem Love oraz co myślicie o Kizombie, której muzyka jest bardzo podobna do Zouka?
Michalina i Kamil: Zouk Love jest jednym z popularniejszych odmian zouka. Jest wolniejszy a muzyka bogatsza w dramaturgie. Jest bardziej sensualny i bazuje przede wszystkim na bliskości.
Lambazouk to szybsza odmiana zouka, charakteryzująca się przede wszystkim dynamiką, wygięciami i krążeniami głowy partnerki. Kizombą nigdy się nie zajmowaliśmy, więc ciężko nam się wypowiadać.
Salsowisko: Czy prowadzenie warsztatów i zajęć nie przyćmiło Wam radości z tańca? Pojawiacie się niekiedy na imprezach tanecznych?
Michalina i Kamil: Taniec zawsze sprawiał i sprawia nam radość. Przyjemność ta również polega na przekazywaniu wiedzy tanecznej innym ludziom. Pojawiamy się również na imprezach tanecznych. W minionym roku mniej, ze względów osobistych, ale zawsze chętnie bawimy się z innymi.
Salsowisko: Czy Waszym zdaniem wspólna zabawa instruktorów z kursantami podczas imprez wpływa na środowisko taneczne oraz zaangażowanie tancerzy w rozwój własnych umiejętności?
Michalina i Kamil: Jest dla kursantów bardzo ważna. To świetna okazja do sprawdzenia się u boku najlepszych.
Salsowisko: Jeszcze kilka tygodni temu imprezom często towarzyszył dym papierosowy. Jak oceniacie zmiany w polskim prawie związane z zakazem palenia w miejscach publicznych ?
Michalina i Kamil: Nie doskwiera nam jego brak, chociaż obydwoje jesteśmy palący.
Salsowisko: Polacy często narzekają, że w Polsce nie można odnieść sukcesu tanecznego. Tymczasem Wy jesteście w samej czołówce najlepszych tancerzy. Czy faktycznie w naszym kraju osiągnięcie sukcesu jest tak trudne?
Michalina i Kamil: Nigdzie nie jest trudne, kwestia motywacji i ciężkiej pracy pod okiem dobrych, kompetentnych trenerów, którzy specjalizują się w tańcu od wielu lat, a nie kilku festiwali...
salsowisko: Kto jest aktualnie Waszym "guru" tanecznym i za co go/ją podziwiacie?
Michalina i Kamil: W zouku Kadu i Larissa z Australii, za ogromny profesjonalizm. To para, która najbardziej przyczyniła się do popularyzacji zouka na świecie. Najbardziej urzekli nas swoją skromnością.
Salsowisko: Na koniec prosimy Was o złotą sentencję dla czytelników Salsowiska. Zdanie, z którym się identyfikujecie i które mogłoby być drogowskazem dla innych tancerzy.
"Taniec jest niesłyszalną muzyką"
Pozdrawiamy Michalina i Kamil
ZOUK POLAND ZONE